Bantlı Konveyör

Bantlı konveyör olarak bilinen ve en çok tercih edilen konveyör sistemidir. Bantlı konveyör sistemleri üzerinde ki herhangi bir çeşit bant yardımı ile yükü taşıyan sistemlerdir. Genellikle tahrik tamburu ve avare taburu arasına yerleştirilen bant sürekli olarak döner ve üzerinde ki malzemeyi taşır. Avare tamburunun bulunduğu kısımdan gerdirme işlemi yapılarak bantın iki tambur üzerindeki sürtünme kuvveti arttırılabilir.

Rulolu konveyor sistemleri ile bantlı konveyör sistemleri yükün ağırlığı, taşımanın yapıldığı yer, malzemenin yüzey şartları gibi birçok sebebe bağlı olarak diğerine karşı tercih edilir. Kullanılan bantlara göre isimlendirilirler. Örneğin “modüler bantlı konveyör” , “pvc bantlı konveyör” gibi isimlendirmeler yapılır.

Bantlı konveyör sistemleri yüksek hızlarda, ağır koşullarda, ürün boyutları gibi birçok parametreye bağlı  olarak bant seçiminde bulunduktan sonra hemen her noktada tercih sebebi olabilir. Örnek olarak mozaik taşını taşımak için zor şartlara dayanıklı bir telbant kullanılarak konveyör yapılabilir. Bantlı konveyör olarak anılmasına karşın telbantlı konveyörler kendi başlarına başka bir konveyör çeşidini temsil etmektedir.