Konveyör Bant Çeşitleri

Konveyör Bant Çeşitleri?

Konveyör bantları dış görünüşlerine, kullanılan malzemeye, dayanıklılığına göre isimlendirilirler. Düz konveyör bantlar, çavuş bantlar, tırtıklı bantlar, testere dişli bantlar, PVC bant, bandaborlu bantlar, darbeye dayanıklı bantlar bant çeşitleri olarak sayılabilecek belli başlı bantlardır.

Bu bantlar içinde konveyor sistemlerinde en çok tercih edilen bant, düz bantlardır. Bu bantlar seçilirken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunların başında  toplam bant mukavemetinin ne kadar olacağı, üst ve alt kaplamaların kalınlığının ne kadar olacağı, bantın hızı, kullanılacağı noktada konveyörün eğimi gibi önemli hususlar gelmektedir.

Bu hususlara dikkat edilerek kullanılması gereken bantın şekli, cinsi, kalınlığı gibi parametreler belirlenmelidir. Bazı ürünlerde kaydırmazlık, yüzeye tutunma gibi ihtiyaçlar ortaya çıkabilir, bu durumlarda seçilecek bantlarda, bu özellikleri barındıran bantlar olmalıdır. Bunların başında önerebileceğimiz bant çeşitleri yüzeyi şekilli olarak PVC bantlar kullanılabilir.