Konveyör Kullanım Alanları

konveyör kullanım alanları

Konveyör kullanım alanları imalat sanayisinin can damarı olan konveyörler, üretim hızı ve maliyet anlamında çok fazla katma değer sağlamaktadır. Çok sayıda sektör için konveyör otomasyon sistemleri bulunmaktadır. İmalatı yapılan bir malın veya bir ürünün daha seri ve hızlı bir şekilde farklı noktalara taşınmasını sağlayan bant sistemidir. Yürüyen bir mekanizması vardır ve bu sistemle çalışmaktadır. İşçilik maliyetlerini minumum düzeye indirmektedir. Zaman açısından son derece tasarrufludur ve yüksek kapasitede ürün elde edilmesini sağlar. Otomasyon teknolojisi üzerine kurulmuş ve sürekli olarak geliştirilen bir sistemdir. Dünya’nın her yerinde kullanılmakta ve ülkemizde de birçok sektörde tercih edilmektedir. Otomotiv ve baskı sanayisinde çok fazla görülmektedir. Bunun dışında her türlü paketleme, hazır gıda, ilaç, kimyasal, imalat sanayi ve benzer farklı alanlarda tercih edilen bir sistemdir.

Kullanım alanları çok farklıdır. Temel görevi aynı olsada, farklı tip ve türleri bulunmaktadır. Verimlilik açısından son derece faydalı olan konveyör otomasyon sistemleri, sanayide her geçen gün daha fazla aktif rol oynamaktadır. Ana gruplarına göre pvc bantlı, rulo ve modüler plastik bantlı konveyörler vardır. Sektöre göre makine, matbaa, ilaç, gıda, tekstil, otomotiv, havaalanı, elektronik sanayi alanlarına uygun konveyör sistemleri mevcuttur. Kullanım amaçlarına göre enjeksiyon makinesi, yokuş, palet, montaj konveyörü gibi çeşitleri vardır. Bu sistemler şekillerine görede değişmektedir. Bu kapsamda düz, L ve Z tipi, dönüşlü, üçgen, açılı, bilyalı ve akordeon konveyör gibi türleri bulunmaktadır. Son olarak bant tiplerine görede farklılık göstermektedir. Kullanım alanlarına bakıldığı zaman çok fazla seçenek karşımıza çıkmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hemen hemen her alanda tercih edilmektedir. Çok faydalı ve çok işlevsel bir sistemdir. Sistemin maliyeti çok fazla değildir. Ancak, daha sonraki üretim maliyetlerini en aza indiren bir sistemdir.

Üretim yapan ve büyük hedefleri olan firmalar için konveyör otomasyon sistemleri hayati derecede önem arz etmektedir. Günümüz koşullarında rekabet etmek, karlılık sağlamak ve sektöre tutunabilmenin tek ve en doğru yolu budur. İmalat tesislerini yenilemek, geliştirmek ve teknolojinin her şeyini sonuna kadar kullanmak çok önemlidir.