özel makine ve konveyörler

özel makine ve konveyörler

Gelişen teknoloji ve ilerleyen imkânlar sayesinde özellikle endüstriyel alanda çok önemli gelişmeler olmaktadır. Makineleşme artmakta ve artık insanların yaptığı işlerin çoğunu makineler devralmıştır. İnsanlar sadece kontrol ve işleyiş düzenini sağlamakta buda üretim alanında maliyetleri düşürdüğü için satışa ve dolayısı ile de tüketici daha uygun fiyatlar olarak yansımaktadır. Üretim ve depolama alanında oldukça önemli görevleri bulunan özel Makine ve Konveyörler zaman tasarrufu ile artan verimi desteklemektedir. Konveyörler yüklerin bir yerden başka bir yere taşınmasında kullanılan aygıtlardır. Yol boyunca uzanan bantlar üzerinde taşınan yükler farklı kullanım alanlarında farklı seçenekler olarak devreye girebiliyor. Farklı sektörlerde kullanılan konveyör seçenekleri bulunuyor.

            Özel makineler ise çok daha farklı ihtiyaçları aynı anda giderebiliyor. Çünkü ihtiyaçlar baz alınarak üretilmekte ve standart olarak üretilen modellerin yanında ekstra özellikler ve farklı tasarımlarla ihtiyaçları birebir karşılayacak tarzlarda cihazlar ortaya çıkarılmaktadır. Önce proje tasarımı yapılmakta, sonrasında ise istenen teknik özellikler tek tek eklenmektedir. Hidrolik sistemler, PLC kontrollü özel amaçlı makinalar, pnömatik veya servo sistemli makine gibi özellikler kullanılabiliyor. Otomotiv sektörü başta olmak üzere özel Makine ve Konveyörler farklı sektörlerde de önemli bir gereklilik olmaktadır. Endüstriyel alanlarda u tür makineler üretim alanında da kullanılabiliyor. Personel de sadece yapılan işi takip ediyor.

            Özel projelerle üretilen aygıtlar çelik konstrüksiyon yapıları ve özel tasarımları şekillenmektedir. Kırıcı ve çekiçli değirmenler gibi makineler üretilebiliyor. Bu cihazlar mekatronik alanına girmektedir. 1969 yılına kadar elektronik mühendisliği ve makine mühendisliği ayrı ayrı bölümler olurken bu tarihten sonra birleşerek ayrı bir bilimse dal olmuştur. Bu sayede sanayileşme adına oldukça önemli avantajlar sunulmaktadır. Makine bölümü sadece belirli cihazları alanına alırken, teknolojinin makine sektörü ile birleşmesi her alanda çok daha fazla verim ve konfor oluşturmaktadır. Bu alanda özel Makine ve Konveyörler sistemleri gıda, inşaat, otomotiv, tekstil, hava alanı, maden gibi birçok sektör içerisinde konveyörler ve özel makinalardan yararlanılmaktadır. Konveyörlerde kullanım alanı, bant tipi ve sektörlere göre de farklı özelliklerde üretilebilmektedir.