Konveyör Bant Sistemleri

Konveyör Bant Sistemleri

Konveyör bantlar bilhassa kısa ölçekli bazı yerlerde ve yüksek bir noktada olan malzemeleri taşımak için kullanılan sistemlerdir. Bu sistemler insan gücünü devre dışı bıraktığı için taşımacılık alanında büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bir motor sistemine bağlı olarak çalışan konveyör bant sistemleri yer aldığı zeminin hangi biçimde olduğu çok önemli olmadan rahat bir şekilde taşıma işlemini gerçekleştirebilmektedir.

 

Bu anlamda taşıma işlemlerini son derece hızlı ve kolay biçimde gerçekleştirdiği için bu sistem sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca insan gücünü devre dışı bırakması dolayısıyla bu anlamdaki maliyetleri düşürmekte ve olası iş kazalarının da önüne geçmektedir.

 

Konveyör Bant Sistemleri Çalışma Prensibi

 

İçerisinde yer alan bir motor gücü ile çalışan konveyör bant sistemleri dar bölgelerde kullanılması mümkün olmadığı için daha çok geniş ve ferah alanlarda kullanımı tercih edilmektedir. Konveyör bantlarla ilgili taşıma işlemi gerçekleştirmeden önce bu bantların seçiminde taşınacak malzemeyi dikkate almalı ve motor gücünün ve taşınacak malzemenin yapısına göre seçim yapılması son derece önemli bir konudur.

 

Konveyör bantlar son derece pratik ve sağlam olduğu için birçok taşıma sistemine göre çok daha yoğun olarak tercih edilmektedir. Buna rağmen olası risklere karşı daima hazırlıklı olmalı ve bantlar ile malzemeler arasındaki seçim doğru yapılmalıdır. Bunun haricinde konveyör bantlar birçok şartlar altında sorun çıkarmadan taşıma işlemlerini yerine getiren sistemlerdir.

 

Konveyör Bant Sistemleri Kullanım Alanları

 

Konveyör bantların kullanım alanları da son derece geniş çaplıdır. İnsan gücüne gerek duymadığı için birçok taşıma sistemine oranla çok daha uygun maliyetlere sahiptir. Bünyesinde yer alan bir motor yardımıyla çalışan sistem yüksek ve alçak zeminlerde birçok malzemeyi rahatça taşıyabilmektedir. Bu anlamda burada ki zeminin biçimi önem taşımakta ve montajı ve malzeme seçimi doğru yapıldığında hiçbir sorun yaratmadan taşıma işlemini sağlamaktadır.

 

Dar ve sıkışık mecralarda kullanımı pek mümkün olmadığı için daha çok geniş alanlarda kullanımı mümkün olmaktadır. Birçok sisteme göre konveyör bant sistemleri en kolay ve güvenli sistemlerden biridir. İş tehlikesi ve kazalarını en aza indirmekte ve bu sayede olası sorunların önüne geçmektedir. Bugün birçok İnşaat işlerinde ve lojistik taşıma sistemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Taşınacak malzemenin ne şekilde olduğu çok fazla önemli değildir. Konveyör bantlar hemen her biçimde rahatlıkla bu malzemeleri taşıyabilmektedir.

 

Konveyör Bant Sistemleri Kayış Çeşitleri

 

Kullanım alanlarına göre konveyör bant sistemleri farklı kayış biçimlerine sahip bulunmaktadır. Bu noktada bir tekstil dokuma alanında kullanılan bant kayışı ile farklı bir sektörde yer alan başka bir kayış birbiriyle aynı olmamaktadır. Seçilen kayış çeşitleri taşınan malzemenin biçimine ve sektörel yapıya göre değişim göstermektedir.

 

En yaygın olarak kullanılan kayışlar ise genel kullanımlı kayışlardır. Bunlara katı kayışlarda denir. Malzemeler daha çok kauçuk ve plastik malzeme içermektedir. Yine dokuma metal kemerlerde kayış çeşitleri arasında sıklıkla kullanılan ürünlerdir. Bu kayışlar ürünlerin hareketi esnasında hava akışını sağlayabilmek adına bağlantı zincirleri vasıtasıyla hareket etmektedir. Yine menteşe vasıtasıyla taşıma işlemi gerçekleştiren menteşeli kemerlerde birçok sektörel yapı içerisinde kullanılan dayanıklı bir kayış malzemesidir.

 

Plastik kilit kayışlar ise daha hafif amaçlarda ve değiştirebilme özelliği olması açısından bazı sektörler tarafından tercih edilmektedir. Bu anlamda konveyör bant çeşitleri de kullanılacak sektöre bağlı olarak ve yapılacak işin biçimine göre farklı kayış sistemlerinden oluşmaktadır.

 

Sonuç itibarıyla günümüz taşımacılık sistemlerinde yeni bir çığır açmış olan konveyör bant sistemleri sayesinde birçok firma bu taşıma işlemlerini rahatlıkla sağlamakta ve maliyetler açısından ciddi avantajlar elde etmekte ve ayrıca iş tehlikelerini en aza indirerek birçok yönden önemli fırsatlar sağlamaktadır.