Konveyör çizimleri

Konveyör çizimleri

Konveyör çizimleri bilinen birkaç program ile çizilebildiği gibi bütün 2 boyut ve 3 boyut çizim programlarıyla da çizilebilir. Solidworks (3D), TuboCad (3D),  Delmia (3D), Catia (3D), Autocad (2D-3D), DraftSight (2D) en çok kullanılan ve tercih edilen çizim programlarıdır. Bu programlar ile ilgili bir çok eğitim notunu ve video derslerini internet ortamında ve sitemizin blog bölümlerinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Konveyör çizimi birkaç ana alt daldan oluşur. Bunlar parçaların çizimi, parçaların bir birine montajı ve en son 2D teknik resime dökülmesidir. Konveyörün parçalarının çok iyi tanınması ve kullanım yerlerinin iyi bilinmesi gerekmektedir. En küçük parçalar üzerinde çizime başlanarak önce her bir parçanın ölçüsüne uygun çizimi yapılır ve sonra renklendirmesi dâhil dış görünüşü ayarlanır. En son işlem olarak ise doğru parçaları doğru yerleri üzerinden birbirine montaj ederek en son ana konveyörü oluşturmuş oluruz.

Daha sonra parçaların her birinin 2 boyutlu teknik çizim resmini çıkartarak, gerekli ölçüleri de üzerinde belirterek yazdırıyoruz ve gerekli noktalar ile paylaşarak konveyor projemizin çizimini tamamlamış oluyoruz.